Podstawa prawidłowej pielęgnacji. Jak dokładnie oczyścić skórę twarzy ?

Jak ważne jest dokładne oczyszczenie skóry chyba każda z nas już wie. Mamy świadomość, że perfekcyjnie oczyszczona skóra to podstawa prawidłowej pielęgnacji.

  • Tylko oczyszczona skóra przyjmie cenne składniki z kosmetyków pielęgnacyjnych.
  • Niedoczyszczona skóra będzie szybciej się starzeć!

Trzeba przyznać, że do niedawna etap ten był traktowany trochę po macoszemu, a większą uwagę przykładałyśmy do produktów aplikowanych po oczyszczaniu czyli serum, kremów, czy maseczek. Metoda wieloetapowego oczyszczania skóry “przyszła” do nas z Azji, głównie dzięki książce “Sekrety urody Koreanek”. Przez jakiś czas nawet koreańskie kosmetyki były u nas bardzo popularne, do czasu… nasza świadomość jest coraz większa i okazuje się, że składy tych kosmetyków wcale nie są do końca “naturalne” jak nam się mogło wydawać. Wieloetapowy proces oczyszczania budzi coraz większe kontrowersje. Mamy również “naszą” polską wersję  kolejności stosowania kosmetyków do wieloetapowego oczyszczania twarzy dzięki książce Pani Barbary Kwiatkowskiej “Skóra azjatycka pielęgnacja po polsku”. Kto nie czytał polecam, książka jest świetnie napisana i szybko się ją czyta. Chociaż nie zgadzam się z niektórymi stwierdzeniami i opiniami na pewno 3 najważniejsze pkt. o czym pisze Pani Kwiatkowska i co należy pamiętać to :

Skóra się zmienia

Kiedy już określimy nasz typ cery (tłusta, sucha, wrażliwa itd.) stosujemy kosmetyki przeznaczone do danego typu latami. A to błąd! Skóra to żywy organ i jej potrzeby mogą się zmieniać pod wpływem sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, ilości snu, wieku, pór roku, hormonów, stresu, warunków pracy, nieodpowiedniej pielęgnacji itd.

Np. Zimą skóra może być bardziej przesuszona, co dotyczy nawet cer tłustych, latem na wpływ naszej cery ma przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wielogodzinna praca przed komputerem może pozbawiać jędrności zwłaszcza skórę wokół oczu. Możemy mieć alergie żywieniowe o których nie mamy pojęcia, i z którymi nie pozwiązujemy zmian skórnych jak np. wysypka.

Postaw na cierpliwość i konsekwencje

Kosmetyk, który poprawi stan skóry w 1 dzień, lub po jednorazowym użyciu NIE ISTNIEJE ! Żyjemy w coraz szybszym tempie i w każdym aspekcie życia oczekujemy szybkich efektów, jak szybkie odchudzanie tabletkami, szybki porost włosów po szamponie, czy natychmiastowe usuwanie zmarszczek po najdroższym kremie w sklepie. Skóra to cudownie samoregenerujący się organ, potrzebuje tylko naszej konsekwencji i cierpliwości. Uwierzcie mi stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków (naturalnych!) na pewno z czasem przyniesie efekty!

Makijaż nie przykryje wszystkiego 

Problemy z cerą należy eliminować odpowiednią pielęgnacją a nie przykrywać je wieloma warstwami ciężkiego makijażu, który bardzo często jeszcze bardziej pogarsza jej stan. Pamiętajcie, że nawet najdroższy podkład nie przykryje niedoskonałości wynikających z nieprawidłowej pielęgnacji lub co gorsza jej braku.

OK, i to by wystarczyło na wstęp ale wróćmy do odpowiedzi na pytanie

JAK PRAWIDŁOWO I DOKŁADNIE OCZYŚCIĆ SKÓRĘ TWARZY ?

skoro mowa o makijażu to zacznijmy od :

1. Wieczorne dwuetapowe oczyszczanie skóry

(dwuetapowe – ponieważ po całym dniu i często wielowarstwowym makijażu skóra jest bardziej zanieczyszczona)

a) 1 etap – OLEJOWANIE – bo najprościej mówiąc “tylko olej rozpuści olej”

Olejki lub pasty olejowe rozpuszczają nawet wodoodporny makijaż. Wbrew pozorom wcale nie zatykają porów i są odpowiednie dla każdego rodzaju cery. Olejki mają za zadanie wstępne rozbicie/poluźnienie cząsteczek brudu i makijażu.

 

Do tego etapu polecam również pasty lub olejki myjące, które łącząc się z wodą bez problemu zmyją zanieczyszczenia

 

Na tym etapie możesz również używać mleczek do demakijażu, przecierając twarz wacikiem nasączonym mleczkiem lub bezpośrednio rozcierając mleczko na twarzy podobnie jak olejek. Następnie przystąpić do drugiego etapu – mycia.

 

b) 2 etap – MYCIE – na tym etapie stosuje się środek myjący w postaci żelu, mydła czy pianki, które mają za zadanie zmycie z pomocą wody zanieczyszczeń poluźnionych w pierwszym etapie. Skórę należy myć letnią wodą (nigdy zimną!) dokładnie masując i rozprowadzając środek myjący. Na koniec dokładnie spłukać (również letnią wodą).

 

2. Poranne oczyszczanie

Nie zgadzam się ze wskazówkami w książce, że rano wystarczy przemyć skórę tonikiem lub płynem micelarnym. Po nocy nasza skóra jest zanieczyszczona głównie sebum i potem ale również martwym naskórkiem, kurzem, roztoczami z pościeli (bo przecież nie zmieniamy jej codziennie), innymi zanieczyszczeniami jak np. pot partnera, a jeżeli śpią z nami zwierzęta również takie nieczystości mogą z pościeli przedostać się na naszą skórę. Płyny micelarne czy toniki są zbyt delikatne i nie gwarantują dokładnego oczyszczenia skóry, co po czasie może powodować wypryski oraz podrażnienie!

Jeżeli mamy skórę wrażliwą czy naczynkową, która reaguje na kiepskiej jakości wodę w naszym kranie, możemy użyć wody z butelki lub przegotowanej. Jeżeli nasza skóra reaguje również na zmianę wody np. w podróży, owszem – oczyszczanie samym płynem micelarnym może być sensowne. Na co dzień jednak zalecam mycie skóry twarzy ciepłą wodą z środkiem myjącym a płyn micelarny stosować jako wspomaganie oczyszczania.

 

Podam Wam przykład jednej z moich klientek, która od kilku lat nie myła twarzy wodą ponieważ odczuwała natychmiast podrażnienie. Używała natomiast od lat tego samego płynu micelarnego z apteki. Okazało się, że w składzie tego płynu były emulgatory i konserwanty, które podrażniały skórę (Propylene Glycol, Polysorbate-20, Sodium Chloride, Disodium EDTA), pomimo, że w płyn był przeznaczony do skóry wrażliwej, z wielkim napisem na butelce “Sensitive”. Udało mi się Ją przekonać do naturalnej pielęgnacji i… jest o wiele lepiej, skóra daje się myć wodą z łagodnym (naturalnym!) środkiem myjącym, uwrażliwienie powoli się zmniejsza i nawet jeżeli całkiem nie zniknie dokładne jej oczyszczanie pomoże na dłużej zachować ją w lepszej kondycji.

 

Po oczyszczeniu skóry konieczne i niezbędne jest użycie toniku lub hydrolatu w celu wyrównania pH skóry. Dlaczego absolutnie nie wolno pominąć tego kroku pisałam wcześniej tu <<klik>>

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże tym, które pomimo zalecanych sposobów oczyszczania nadal borykają się z różnymi dolegliwościami skóry. Dajcie znać jak u Was wygląda ten etap w pielęgnacji.

 

2 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *