Czym się różnią: TONIK * HYDROLAT * PŁYN MICELARNY ?

Nasza skóra ma swój naturalny system obronny przed rozwojem bakterii, przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz przed utratą wody z naskórka. Konkretnie tym zadaniem zajmują się gruczoły łojowe i potowe, których wydzielina ma kwaśne pH 4,5-5,5 (w których nie mogą się rozwijać bakterie), dlatego mówi się, że “tonik służy do przywrócenia odpowiedniego pH skóry”. Kiedy myjemy skórę różnymi środkami myjącymi zaburzamy nasz naturalny odczyn pH czyli pozbawiamy skórę warstwy obronnej.

TONIZACJA PRZYWRACA SKÓRZE RÓWNOWAGĘ !!!

Co powoduje zaburzone pH skóry:
  • rozwój trądziku (rozwój bakterii, które nie mogły żyć w kwaśnym środowisku)
  • nadmierne błyszczenie się skóry (sama będzie chciała wyrównać pH wytwarzając więcej sebum)
  • odwodnienie i ziemistość cery (przez zaburzone pH skóra nie wchłania składników odżywczych z produktów pielęgnacyjnych)
  • nadreaktywność i zaczerwienienia (skórę bez warstwy ochronnej łatwiej podrażnić)

Coraz częściej słyszymy, że pH skóry możemy wyrównać także hydrolatem, któremu przypisuje się takie same właściwości – jaka jest więc różnica ?


TONIK – to płyn na bazie wody, do którego dodaje się różne składniki pielęgnujące i odżywcze.

Kolejną zaletą jest niewątpliwie nawilżanie. Regularne stosowanie toniku wspomaga nawilżanie skóry, zapobiega przesuszeniom i uczuciu ściągnięcia po umyciu. Wspomaga wchłanianie się aktywnych składników serum i kremów w głębsze warstwy skóry.

Uwaga – unikajcie toników z alkoholem w składzie!


HYDROLAT – to płyn uzyskany w procesie destylacji wody przy produkcji olejków eterycznych, inaczej mówiąc to woda kwiatowa, jest zatem w 100% naturalny (nie zawiera wody).

Hydrolaty mają więc szersze spektrum zastosowania, oprócz właściwości tonizujących mogą być składnikiem wzbogacającym inne kosmetyki pielęgnacyjne jak kremy, maseczki czy sera (np. hydrolatami zastępuje się fazę wodną w kremach na zimę), mogą być składnikiem maseczek na bazie glinek, działają również odżywczo na włosy.


Ponieważ często tonikom (czy hydrolatom) przypisuje się (błędnie!) właściwości oczyszczające i zmywające resztki makijażu postanowiłam do tego zestawienia dodać płyn micelarny.

PŁYN MICELARNY – to roztwór wodny zawierający w swoim składzie micele – to grupa cząsteczek, które składają się z cząstek hydrofilowych (wodnych) i lipofilowych (tłuszczowych) łączą się zarówno ze związkami tłuszczowymi, jak i z wodą, dlatego wiążą cząsteczki brudu i odpychają je jak magnes.

Płyny micelarne nie zaburzają odczynu pH. Oczyszczają skórę delikatnie, działają jednocześnie pielęgnująco i tonizująco. Płyny micelarne polecane są szczególnie osobom z wrażliwą i suchą skórą.

Po umyciu skóry płynem micelarnym nie jest wymagane tonizowanie!


 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *